از ظروف پلاستیکی، بطری‌ها، کیسه‌ها گرفته تا اسباب بازی‌های پلاستیکی. به هر کجا که نگاه کنیم محصولات پلاستیکی زیادی میبینیم که از پلی اتیلن ساخته شده است. پلی اتیلن یکی از محبوب‌ترین مواد گرمانرم است که امروزه در دسترس است و در بسیاری از صنایع برای ساخت و تولید محصولات متنوع مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما ، پلی اتیلن چیست؟ از چه چیزی ساخته شده است؟ چگونه پلی اتیلن را پردازش کنیم؟

پلی اتیلن یک ترموپلاستیک سبک وزن و بادوام با ساختار متغیر کریستالی است. این ماده یکی از پلاستیک‌های پرمصرف در جهان است (به طوری که سالانه ده‌ها میلیون تن از این ماده در سراسر جهان تولید می‌شود). از پلی اتیلن در مصارف مختلف برای فیلم‌ها، لوله‌ها، قطعات پلاستیکی و … در صنایع مختلف (بسته‌بندی، خودرو، برق و غیره) استفاده می‌شود. پلی اتیلن از پلیمریزاسیون مونومر اتیلن (یا اتن) ساخته می‌شود. فرمول شیمیایی پلی اتیلن(C2H4) است.

پلی اتیلن با افزودن یا پلیمریزاسیون رادیکال مونومرهای اتیلن (الفین) ساخته می‌شود. (فرمول شیمیایی اتن – C2H4). برای انجام پلیمریزاسیون پلی اتیلن از کاتالیزورهای زیگلر-ناتا و متالوسن استفاده می‌شود.

پلی اتیلن از خانواده پلیمرهای پلی الفین است و بر اساس تراکم و شاخه طبقه بندی می‌شود. متداول‌ترین انواع پلی اتیلن عبارتند از:

پلی اتیلن‌های شاخه‌ای که به دو دسته زیر تقسیم‌بندی می‌شوند:
پلی اتیلن با چگالی کم (LDPE)
پلی اتیلن خطی با چگالی کم (LLDPE)

پلی اتیلن‌های خطی خود به دو دسته مختلف تقسیم‌بندی می‌شوند:
پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE)
پلی اتیلن با وزن مولکولی فوق العاده بالا (UHMWPE)

پلی اتیلن متقاطع (PEX یا XLPE)

علاوه بر دسته‌بندی ذکر شده در بالا، پلی اتیلن در انواع دیگر نیز موجود است مانند:

پلی اتیلن با چگالی متوسط (MDPE)
پلی اتیلن با چگالی بسیار کم (VLDPE)
پلی اتیلن با وزن مولکولی بالا (HMWPE)
پلی اتیلن فوق العاده کم وزن مولکولی (ULMWPE)
پلی اتیلن کلردار (CPE)

پلی اتیلن سبک یا پلی اتیلن با چگالی کم یا LDPE مخفف Low Density Poly Ethelene، یک پلیمر نیمه سخت و نیمه شفاف است. این نوع پلی ایتیلن در مقایسه با HDPE، دارای درجه بالاتری از شاخه‌های زنجیره‌ای جانبی کوتاه و بلند است. پلی اتسلن سبک در فشار بالا در بازه ۱۰۰۰-۳۰۰۰ بار و در بازه دمایی ۸۰-۳۰۰ درجه سانتیگراد از طریق فرآیند پلیمریزاسیون رادیکال آزاد تولید می شود. LDPE از ۴۰۰۰ تا ۴۰،۰۰۰ اتم کربن تشکیل شده است که دارای شاخه‌های کوتاه زیادی است.

دو فرآیند اساسی که برای تولید پلی اتیلن با چگالی کم استفاده می شود:

مسیرهای اتوکلاو یا لوله ای همزن.
راکتور لوله‌ای. که این روش به دلیل سرعت بالای تبدیل اتیلن، نسبت به مسیر اتوکلاو اولویت پیدا کرده است.

پلی اکسی متیلن (POM) که با نام های استال، پلی استال و پلی فرمالدئید نیز شناخته می شود، یک ترموپلاستیک مهندسی است که در قطعاتی استفاده می شود که نیاز به دقت و سفتی بالا، اصطکاک کم و پایداری عالی دارند. مانند بسیاری از پلیمرهای مصنوعی دیگر، توسط شرکت های شیمیایی مختلف با فرمول های کمی متفاوت تولید می شود و با نام های مختلفی به فروش می رسد. خرید پلی استال

پلی استال با استحکام، سختی و دوام بالا تا دمای 40- و 175 درجه سانتیگراد شکل می گیرد. استال به دلیل ترکیب کریستالی بالا، ذاتا سفید و مات است اما می تواند در رنگ های مختلف تولید شود. فروش پلی استال

کاربردهای معمول برای پلی استال شامل استفاده در اجزای مهندسی با کارایی بالا مانند چرخ ‌دنده‌ های کوچک، قاب عینک، بلبرینگ، اتصالات اسکی، بست‌ ها، قطعات اسلحه، دسته ‌های چاقو و سیستم‌ های قفل می شود. این ماده به طور گسترده در صنعت خودرو و لوازم الکترونیکی مصرفی مورد استفاده قرار می گیرد. قیمت پلی استال

پلی استال
پلی استال

انواع پلی استال

پلی استال با دو نوع هموپلیمر و کوپلیمر تولید و عرضه می شود. روش ساخت هر کدام از آنها متفاوت است. در ادامه به معرفی انواع پلی استال و روش های تولید آنها می پردازیم.

هموپلیمر

برای ساخت هموپلیمر پلی استال، باید فرمالدئید بی آب باید تولید شود. روش اصلی واکنش فرمالدئید آبی با یک الکل برای ایجاد یک همی فرمال، دهیدراته کردن مخلوط همی فرمال/آب (از طریق استخراج یا تقطیر در خلاء) و آزادسازی فرمالدئید با گرم کردن همی فرمال است. سپس فرمالدئید با کاتالیز آنیونی پلیمریزه می شود و پلیمر حاصل از واکنش با استیک انیدرید تثبیت می شود. به دلیل فرآیند ساخت، مقاطع با قطر بزرگ هموپلیمر ممکن است دارای تخلخل خط مرکزی باشند.

کوپلیمر

بطور کلی برای ساختن کوپلیمر پلی استال، فرمالدئید باید به تری اکسان تبدیل می شود. این کار با کاتالیز اسیدی (اعم از اسید سولفوریک یا رزین ‌های تبادل یونی اسیدی) و سپس خالص ‌سازی تری اکسان با تقطیر و یا استخراج برای حذف آب و سایر ناخالصی ‌های فعال حاوی هیدروژن انجام می‌شود.

تماس تلفنی