از ظروف پلاستیکی، بطری‌ها، کیسه‌ها گرفته تا اسباب بازی‌های پلاستیکی. به هر کجا که نگاه کنیم محصولات پلاستیکی زیادی میبینیم که از پلی اتیلن ساخته شده است. پلی اتیلن یکی از محبوب‌ترین مواد گرمانرم است که امروزه در دسترس است و در بسیاری از صنایع برای ساخت و تولید محصولات متنوع مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما ، پلی اتیلن چیست؟ از چه چیزی ساخته شده است؟ چگونه پلی اتیلن را پردازش کنیم؟

پلی اتیلن یک ترموپلاستیک سبک وزن و بادوام با ساختار متغیر کریستالی است. این ماده یکی از پلاستیک‌های پرمصرف در جهان است (به طوری که سالانه ده‌ها میلیون تن از این ماده در سراسر جهان تولید می‌شود). از پلی اتیلن در مصارف مختلف برای فیلم‌ها، لوله‌ها، قطعات پلاستیکی و … در صنایع مختلف (بسته‌بندی، خودرو، برق و غیره) استفاده می‌شود. پلی اتیلن از پلیمریزاسیون مونومر اتیلن (یا اتن) ساخته می‌شود. فرمول شیمیایی پلی اتیلن(C2H4) است.

پلی اتیلن با افزودن یا پلیمریزاسیون رادیکال مونومرهای اتیلن (الفین) ساخته می‌شود. (فرمول شیمیایی اتن – C2H4). برای انجام پلیمریزاسیون پلی اتیلن از کاتالیزورهای زیگلر-ناتا و متالوسن استفاده می‌شود.

پلی اتیلن از خانواده پلیمرهای پلی الفین است و بر اساس تراکم و شاخه طبقه بندی می‌شود. متداول‌ترین انواع پلی اتیلن عبارتند از:

پلی اتیلن‌های شاخه‌ای که به دو دسته زیر تقسیم‌بندی می‌شوند:
پلی اتیلن با چگالی کم (LDPE)
پلی اتیلن خطی با چگالی کم (LLDPE)

پلی اتیلن‌های خطی خود به دو دسته مختلف تقسیم‌بندی می‌شوند:
پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE)
پلی اتیلن با وزن مولکولی فوق العاده بالا (UHMWPE)

پلی اتیلن متقاطع (PEX یا XLPE)

علاوه بر دسته‌بندی ذکر شده در بالا، پلی اتیلن در انواع دیگر نیز موجود است مانند:

پلی اتیلن با چگالی متوسط (MDPE)
پلی اتیلن با چگالی بسیار کم (VLDPE)
پلی اتیلن با وزن مولکولی بالا (HMWPE)
پلی اتیلن فوق العاده کم وزن مولکولی (ULMWPE)
پلی اتیلن کلردار (CPE)

پلی اتیلن سبک یا پلی اتیلن با چگالی کم یا LDPE مخفف Low Density Poly Ethelene، یک پلیمر نیمه سخت و نیمه شفاف است. این نوع پلی ایتیلن در مقایسه با HDPE، دارای درجه بالاتری از شاخه‌های زنجیره‌ای جانبی کوتاه و بلند است. پلی اتسلن سبک در فشار بالا در بازه ۱۰۰۰-۳۰۰۰ بار و در بازه دمایی ۸۰-۳۰۰ درجه سانتیگراد از طریق فرآیند پلیمریزاسیون رادیکال آزاد تولید می شود. LDPE از ۴۰۰۰ تا ۴۰،۰۰۰ اتم کربن تشکیل شده است که دارای شاخه‌های کوتاه زیادی است.

دو فرآیند اساسی که برای تولید پلی اتیلن با چگالی کم استفاده می شود:

مسیرهای اتوکلاو یا لوله ای همزن.
راکتور لوله‌ای. که این روش به دلیل سرعت بالای تبدیل اتیلن، نسبت به مسیر اتوکلاو اولویت پیدا کرده است.

پلی اتیلن سبک با چگالی کم (Low Density Polyethylene) یک ترموپلاستیک ساخته شده از مونومر اتیلن است. این اولین گرید پلی اتیلن بود که در سال 1933 توسط صنایع شیمیایی امپریال (ICI) با استفاده از فرآیند فشار بالا از طریق پلیمریزاسیون رادیکال آزاد تولید شد.این ماده امروزه نیز به همان روش تولید می‌شود و از پرکاربردترین پلاستیک‌ها در سراسر جهان است. در ادامه این مطلب از پترو بام به بررسی کامل این ماده پرکاربرد می‌پردازیم. خرید پلی اتیلن سبک

LDPE اولین پلاستیکی بود که در اواخر دهه 1940 مورد استفاده تجاری رایج در بسته‌بندی قرار گرفت. پلی اتیلن سبک پلیمریزه شده است و برخلاف HDPE، دارای ساختار بسیار منشعب، با شاخه‌های بلند و کوتاه است.

 PE سبک از HDPE شفاف‌تر است، اما در دمای پایین‌تری نسبت به HDPE ذوب می‌شود و زمانی که پایداری حرارتی مورد نیاز است، یک نقطه ضعف است. ولی برای لایه آب بندی حرارتی در بسته‌بندی‌های انعطاف پذیر، این ویژگی یک مزیت است. پلی اتیلن سبک در معرض گرما تغییر شکل می‌دهد و می‌توان بارها آن را گرم کرد و دوباره شکل داد. فروش پلی اتیلن سبک

پلی اتیلن سبک
پلی اتیلن سبک

مزایای پلی اتیلن سبک (LDPE)

انعطاف پذیر، با استحکام کششی کم: این بدان معنی است که LDPE می‌تواند کشش زیادی را قبل از پارگی تحمل کند که آن را برای تولید مواردی مانند کیسه‌های پلاستیکی و سطل زباله و انواع فیلم بسته بندی پلاستیکی، ایده آل می‌کند.
مقاوم در برابر رطوبت: این ویژگی‌ باعث می‌شود تا این ماده برای ساخت ظروف پلاستیکی کاربرد داشته باشد. اگر این پلاستیک دچار پارگی نشود، مایعی از داخل آن نشت نمی‌کند.
مقاوم در برابر ضربه: علیرغم استحکام کششی کم، LDPE دارای مقاومت شگفت انگیزی در برابر ضربه است که باعث دوام طولانی آن می‌شود. این ویژگی دلیل استفاده از مواد پلی اتیلن سبک برای لوله‌های آب و ظروف نوشیدنی است.
مقاومت شیمیایی: مانند HDPE، مقاومت شیمیایی بالای LDPE به این معنی است که برای بسته بندی مواد غذایی، کارتن‌های نوشیدنی یکبار مصرف و کاربردهای مشابه در صنایع غذایی خرده فروشی مناسب است.
مقاومت در برابر دمای بالا: این ترموپلاستیک شکل خود را بین دمای منفی 40 تا 90 درجه سانتیگراد به خوبی حفظ می‌کند. به همین دلیل نیز برای ساخت بسته‌بندی مناسب است.
هادی ضعیف الکتریسیته: مانند همه پلاستیک ها، پلی اتیلن سبک نیز کم و بیش ضد الکتریسیته است. این ویژگی و انعطاف‌پذیری، باعث می‌شود تا برای عایق کردن سیم‌ها و کابل‌های برق استفاده شود.
تولید آسان و قابل بازیافت: تولید پلی اتیلن سبک به انرژی و سرمایه کمی نیاز دارد و به همین علت تولید انبوه آن امکان‌پذیر و آسان است. از طرفی این ماده قابل بازیافت است و در نتیجه نگرانی‌های زیست محیطی را کاهش می‌دهد. مزیت دیگر LDPE، قیمت نهایی ارزان آن است که باعث می‌شود انتخابی مقرون به صرفه برای ساخت وسایل متعدد باشد. قیمت پلی اتیلن سبک

معایب پلی اتیلن سبک (LDPE)

ساختار نازک و مستعد پاره شدن
عدم کاربرد در دماهای بسیار بالا یا پایین
نفوذپذیری بالا در برابر دی اکسید کربن و سایر گازها
مقاومت کم در برابر اشعه ماوراء بنفش

پلی اتیلن سبک

تماس تلفنی