از ظروف پلاستیکی، بطری‌ها، کیسه‌ها گرفته تا اسباب بازی‌های پلاستیکی. به هر کجا که نگاه کنیم محصولات پلاستیکی زیادی میبینیم که از پلی اتیلن ساخته شده است. پلی اتیلن یکی از محبوب‌ترین مواد گرمانرم است که امروزه در دسترس است و در بسیاری از صنایع برای ساخت و تولید محصولات متنوع مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما ، پلی اتیلن چیست؟ از چه چیزی ساخته شده است؟ چگونه پلی اتیلن را پردازش کنیم؟

پلی اتیلن یک ترموپلاستیک سبک وزن و بادوام با ساختار متغیر کریستالی است. این ماده یکی از پلاستیک‌های پرمصرف در جهان است (به طوری که سالانه ده‌ها میلیون تن از این ماده در سراسر جهان تولید می‌شود). از پلی اتیلن در مصارف مختلف برای فیلم‌ها، لوله‌ها، قطعات پلاستیکی و … در صنایع مختلف (بسته‌بندی، خودرو، برق و غیره) استفاده می‌شود. پلی اتیلن از پلیمریزاسیون مونومر اتیلن (یا اتن) ساخته می‌شود. فرمول شیمیایی پلی اتیلن(C2H4) است.

پلی اتیلن با افزودن یا پلیمریزاسیون رادیکال مونومرهای اتیلن (الفین) ساخته می‌شود. (فرمول شیمیایی اتن – C2H4). برای انجام پلیمریزاسیون پلی اتیلن از کاتالیزورهای زیگلر-ناتا و متالوسن استفاده می‌شود.

پلی اتیلن از خانواده پلیمرهای پلی الفین است و بر اساس تراکم و شاخه طبقه بندی می‌شود. متداول‌ترین انواع پلی اتیلن عبارتند از:

پلی اتیلن‌های شاخه‌ای که به دو دسته زیر تقسیم‌بندی می‌شوند:
پلی اتیلن با چگالی کم (LDPE)
پلی اتیلن خطی با چگالی کم (LLDPE)

پلی اتیلن‌های خطی خود به دو دسته مختلف تقسیم‌بندی می‌شوند:
پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE)
پلی اتیلن با وزن مولکولی فوق العاده بالا (UHMWPE)

پلی اتیلن متقاطع (PEX یا XLPE)

علاوه بر دسته‌بندی ذکر شده در بالا، پلی اتیلن در انواع دیگر نیز موجود است مانند:

پلی اتیلن با چگالی متوسط (MDPE)
پلی اتیلن با چگالی بسیار کم (VLDPE)
پلی اتیلن با وزن مولکولی بالا (HMWPE)
پلی اتیلن فوق العاده کم وزن مولکولی (ULMWPE)
پلی اتیلن کلردار (CPE)

پلی اتیلن سبک یا پلی اتیلن با چگالی کم یا LDPE مخفف Low Density Poly Ethelene، یک پلیمر نیمه سخت و نیمه شفاف است. این نوع پلی ایتیلن در مقایسه با HDPE، دارای درجه بالاتری از شاخه‌های زنجیره‌ای جانبی کوتاه و بلند است. پلی اتسلن سبک در فشار بالا در بازه ۱۰۰۰-۳۰۰۰ بار و در بازه دمایی ۸۰-۳۰۰ درجه سانتیگراد از طریق فرآیند پلیمریزاسیون رادیکال آزاد تولید می شود. LDPE از ۴۰۰۰ تا ۴۰،۰۰۰ اتم کربن تشکیل شده است که دارای شاخه‌های کوتاه زیادی است.

دو فرآیند اساسی که برای تولید پلی اتیلن با چگالی کم استفاده می شود:

مسیرهای اتوکلاو یا لوله ای همزن.
راکتور لوله‌ای. که این روش به دلیل سرعت بالای تبدیل اتیلن، نسبت به مسیر اتوکلاو اولویت پیدا کرده است.

پلیمرهای ABS (ای بی اس)

آکریلو نیتریل بوتادین استایرن ABS یا ای بی اس یک پلیمر مهندسی مات می باشد که به طور گسترده ای در صنایع الکترونیک، محصولات مصرفی، لوله و اتصال، اسباب بازی لگو و … استفاده می شود. خرید بوتادین استایرن

پلیمر ABS ای بی اس یک ترموپلاستیک مهندسی مقاوم به ضربه و آمورف می باشد. این پلیمر از سه نوع مونومر آکریلونیتریل، بوتادین و استایرن ساخته شده است.

آکریلو نیتریل: مونومری است که از پروپیلن و آمونیا ساخته شده است. این جز به مقاومت شیمیایی و پایداری حرارتی ABS کمک می کند. فروش بوتادین استایرن

بوتادین: یک محصول جانبی فرایند تولید اتیلن می باشد. نقش بهبود دهنده استحکام ضربه در ABS را ایفا می کند.

استایرن: نقش سفتی و فرایند پذیری ABS را ایفا می کند.

درمقاله زیر بعد از تعریف و ساختار، راجع به خواص پلیمر ABS، معایب، آلیاژها و کاربرد پلیمر ABS و در انتها شرایط فرایند تزریق و اکستروژن ای پلیمر صحبت می کنیم. قیمت بوتادین استایرن

ساختار ABS

پلیمر ای بی اس ABS با تکنیک امولسیونی ساخته می شود و سختار آن به شکل زیر است. پلیمر ABS در حالت عادی به صورت صورت مات است و به راحتی می توان آن را توسط رنگدانه ها رنگ کرد.

ساختارهای ABS مونومر

پلیمر ABS ای بی اس یک پلیمر قوی، با دوام، از لحاظ شیمیایی مقاوم است اما به راحتی از سوی حلال های قطبی مورد حمله قرار می گیرد.

همچنین پلیمر آکریلو نیتریل بوتادین استایرن ABS نسبت به HIPS دمای HDT بالاتر و مقاومت ضربه بالاتری دارد.

بوتادین استایرن
بوتادین استایرن

ویژگی ها و خواص پلیمر ABS

پلیمر ABS به دلیل ویژگی های مهمی که دارد یک ماده ایده ال برای بسیاری از کاربردها می باشد.

مهم ترین ویژگی ها و خواص پلیمر ABS عبارتند از:

سختی بالا
استحکام ضربه بالا حتی در دماهای پایین
خواص عایقی خوب
جوش پذیری خوب
مقاومت سایشی خوب
پایداری ابعادی بالا
درخشندگی سطح بالا
مقاومت ها خیلی خوب به اسید رقیق شده
مقاومت متوسط به هیدروکربن های آلیفاتیک
ایستادگی ضعیف به هیدروکربن های آروماتیک و هالوژنه و الکل ها

پلیمر ABS به راحتی با افزودن مواد افزودنی و با تغییرات اعمالی در نسبت مونومرهایش اصلاح می شود. پایدارکننده های حرارتی، لوبریکنت ها، پایدار کننده های هیدرولیزی و UV و … برای تقویت و اصلاح به آن اضافه می شوند. به همین دلیل انواع گرید ها به صورت مقاومت به ضربه متوسط، مقاومت بالای ضربه و … از ABS ای بی اس موجود است.

تماس تلفنی